Posted on

Дали седeњето е навистина лошо за вас?

Без разлика дали се на работа или дома, најголем дел од Македонците седат повеќе од осум часа на ден. И, тоа е конзервативна проценка, со оглед дека 80% од работните места бараат малку или никаква физичка активност, а голема е веројатноста дека седите и додека го читате овој текст… 

Веројатно знаете дека „седечкиот” животен стил е лош за вас. Но, дали знаете зошто, или во која мерка? Во продолжение ќе покриеме некои здравствени ризици поврзани со долго седење и ќе понудиме неколку предлози за да ве задржиме на нозе.

1. Неактивноста води кон дебелина

Постои јасна корелација помеѓу тежината и времето поминато на седење. Подебелите лица поминуваат повеќе време да седат од оние кои тежат помалку.

Седењето согорува многу мала количина на калории. Ова не значи дека треба да барате нова работа со повеќе движење или да скокате додека ја завршувате својата канцелариската работа. Сепак, дури и алтернативата – стоење при работењето, согорува повеќе калории.

И, како што сите знаеме, нашата тежина е крајно одредена од нашето управување со калориите. Ако внесувате повеќе калории отколку што согорувате, килограмите ќе почнат да се зголемуваат. Препорачаниот просек од 2.000 калории на ден е веројатно премногу за некој што малку работи на тоа да ги согори во текот на денот.

2. Седењето може да предизвика неколку болести

Но, тоа не е само дебелина. Во принцип, седењето подолг временски период е поврзано со сериозни здравствени компликации. Покрај дебелината, луѓето со „седечки” животен стил имаат двојно поголема веројатност да развијат висок крвен притисок, дијабетес и некои форми на карцином. Според Светската здравствена организација, седењето во текот на целиот ден е една од првите десет водечки причини за смрт низ целиот свет.

Можеби мислите дека може да се спротивставите на ефектите од седењето во канцеларија со вежбање дома. Би згрешиле и покрај тоа што повеќето сметаат дека еден час вежбање на ден е дел од активен животен стил, една студија покажа дека не ги спротивставува негативните ефекти од седењето.

3. Лошо држење на телото = лошо здравје

Ако некогаш сте искусиле болка во грбот, рамото или вратот, најверојатно е резултат на предолго седење. Лесно е да се спуштите на столот, да се потпрете премногу на потпирачот за грб или да се потпрете на ниско ниво за да погледнете одблизу на вашиот монитор.

Кога ќе се задржите во овие непријатни позиции со часови секој ден, тоа ќе го наруши вашето држење на телото. Заедно со хронична болка која може да влијае на вашата способност да спиете и да функционирате во текот на денот, лошата положба на телото раѓа други здравствени проблеми. Ергономската канцелариска опрема може да го подобри вашето држење на телото и да ја направи вашата работа поудобна и ефикасна.

4. Размрдајте се за да си го зголемите расположението

Времето поминато во движење е еден од најлесните начини со кои можете да ги регулирате хемикалиите и хормоните кои го обликуваат вашето ментално здравје. Поминување на целиот ден во седечка положба може да ја дестабилизира оваа рамнотежа и да му наштети на расположението.

Огромното време поминато во седечка положба е поврзано со ментални нарушувања како што се вознемиреност и депресија. Едно истражување вали дека имате три пати поголема веројатност да развиете депресија ако седите седум часа на ден, во споредба со оние што седат четири или помалку.

Умот и телото бараат физичка стимулација за да останат во нивната најдобра форма. Дури и нешто едноставно како стоењето наместо седење може да го подобри протокот на крв и да испушти ендорфин, хормони што ве прават да се чувствувате среќни.

5. Ако седите цел ден, нема да заспиете цела ноќ

Дали се борите да спиете цврсто ноќе? Вашата несоница може да биде предизвикана од премногу седење. Активноста ја подобрува вашата дневна енергија и го олеснува заспивањето и сонот.

Кога не ја согорувате вишокот енергија во текот на денот, навечер ќе бидете премногу будни за да ви дојде дремка. Накратко: колку повеќе седите, толку помалку спиете.

И тоа не е само прашање на енергија. Несоницата е исто така предизвикана од многу здравствени последици што се резултат на премногу седење. Некои од овие се физички заболувања, како хронична болка од лошо држење на телото.

Но, вашето ментално здравје е исто така фактор. Депресијата и вознемиреноста можат да ја одржат главата будна во текот на целата ноќ и да го спречи долгоочекуваниот сон.

6. Застанете на нозе

Дознавме дека седењето е многу  лошо за сите нас, но кои се алтернативите? Има неколку начини на кои можете да останете на нозе кога сте на работна површина долго време.

Стоечките бироа (биро со прилагодување на висината ) на пример се здрава алтернатива на седењето по цел ден. Користењето бироа за стоење не е само поздрава, туку и попродуктивна опција. Ќе завршите повеќе работа, побрзо и попрецизно со стоечко биро.

Ако едноставно мора да останете седнати за здравствени цели или вашата канцеларија нема да дозволи да користите стоечко биро, тогаш размислете за таканаречен активен стол за седење. Овие столици ве држат во движење, промовирајќи подобра позиција и поактивен животен стил.